Doskonały odpoczynek na Kaszubach

przez | 1 grudnia 2021
Jeśli byśmy chcieli zaznaczyć precyzyjne granice krainy kaszubskiej, najprawdopodobniej zadanie to się nie uda. Kaszuby to rejon kulturalny, a nie historyczny, więc nie możemy z całą pewnością stwierdzić, dokąd sięgają.
Jedno nie podlega jednak dyskusji – na ich obszarze znajdują się jedne z najwspanialszych zakątków w Polsce: plaże, lasy i jeziora. Niezwykle bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i esencją jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Krajobraz, Kaszuby

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Szalenie rozległy i posiadający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, zlokalizowany jest w urzekającym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają tysiąc dziewięćset szóstego roku, kiedy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w osiemnasto-wiecznej chałupie podcieniowej zakupionej od majętnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie okazów, ale także kultywowanie kaszubskich tradycji i rzemiosła.

Niezwykle zasłużeni twórcy skansenu spoczywają aktualnie na wzgórzu, na terenie muzeum. Na dzień dzisiejszy obiekt zajmuje dwadzieścia dwa hektary i gromadzi niezliczoną ilość cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać m.in. zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z tysiąc osiemset siedemdziesiątego szóstego roku (koźlak i holender). Wszystkie wnętrza zaopatrzono w tradycyjne sprzęty. Utworzono także bardzo dużo wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i zarazem najcenniejszym obiektem w skansenie jest wykonany z drewna kościół świętej Barbary z ok. 1700 r., który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. W trakcie odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz.

Jeżeli zafascynował Cię ten wątek, to po przejściu do serwisu (http://www.ctlgroup.pl/wyswietl/jak-zapakowac-komode-do-wysylki) znajdziesz więcej podobnych danych, które zapewne będą warte uwagi.

Ponadto odbywa się tutaj bardzo dużo interesujących imprez religijno – folklorystycznych, m.in. obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Trzeba zaznaczyć, iż Wdzydze Kiszewskie to także wspaniałe miejsce na wakacyjny wypoczynek, ponieważ dysponuje przeróżną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną. Na tradycyjny kaszubski obiad należy wybrać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie podawane są specjały miejscowej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą trzeba zobaczyć. Z pewnością powinno się zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów funkcjonujący od ponad stu lat jest uprzystępniany do zwiedzania i oferuje szeroki wybór produktów ozdobionych w typowym, kaszubskim stylu. Znane są też Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej. Miasteczko w sposób szczególny wyróżnia się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najcenniejszym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu uchowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Ciekawym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Ażeby w pełni docenić piękno bajecznego krajobrazu Kaszub, należy spędzić tu co najmniej parę dni, a podczas trwania urlopu wspiąć się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (trzysta dwadzieścia dziewięć metrów nad poziomem morza). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Ogromną atrakcją przyrodniczą jest także ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, określany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną w postaci rezerwatu krajobrazowego w 1972 r.. Rzeka ma tutaj niezwykle urozmaicony przebieg, a sam zakątek wyróżnia się rzadkim pięknem. Wybierają na urlop 2014 Kaszuby należy zaplanować pieszą przechadzkę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie zobaczyć można wspaniały, spadzisty klif i fragment naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim będącym pod ścisłą ochroną.

Jedno z wielu kaszubskich podań mówi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Skoro niemniej jednak po innych, stworzonych już krainach pozostały najróżniejsze resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – zastosował je, żeby powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Wiele przydatnych faktów oraz opcji noclegowych można sprawdzić na stronie .