Instrumenty asekuracyjny, czekany. Wszystko do wypraw w góry

Wspinaczka to skomplikowany sport, ale na pewno jest to interesująca przygoda i wędrówka nią dostarczy bardzo dużo zabawy. Na rynku dostępnych jest dużo przeróżnych gatunków sprzętów asekuracyjnych. Dzięki tarciu między tymi sprzętami a liną asekuracyjną, bądź zakleszczeniu liny w sprzęcie można bez większego wysiłku powstrzymać upadek wspinacza, czy też na własną rękę zjechać na linie. Dokonując wyboru urządzenia należy się kierować charakterem jego przeznaczeń a nie tylko wyłącznie ceną i tym, czy nam się podoba.

wspinaczka

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Niektóre przybory współdziałają wyłącznie z linami o precyzyjnie określonych kalibrach. Po odpowiednim złączeniu sprzętu z linką i karabinkiem powstaje skutecznie skuteczny system asekuracyjny. Sprzęt asekuracyjny to podstawa zarówno w trakcie wspinaczki w skałkach, jak i zdobywania najwyższych grzbietów – sprzęt asekuracyjny. Najprostsze i najlżejsze kubki asekuracyjne to doskonałe rozstrzygnięcie w skałach i podczas wspinaczki sportowej. Dla początkujących i osób wyszukujących niezawodności osiągalne są nieco bardziej rozbudowane, ale przez to bezproblemowe w obsłudze przyrządy.

Jednym z kluczowych ekwipunków wspinaczkowych jest czekan. Jest to narzędzie uniwersalne, służy do wspinaczki, wyrąbywania schodków w lodzie, jako laska do podtrzymywania, do blokowania w czasie ześlizgnięcia się, również do ochrony. Poza standardowymi, uniwersalnymi czekanami są czekany (więcej na temat) specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, jakie mają krótsze, wygięte stylisko, także głowicę pozbawioną łopatki – przykłady czekanów.

wspinaczka na szczyt

Autor: tsuru_g4
Źródło: http://www.flickr.com
Stylisko stworzone jest ze stali, czy też stopów aluminium, niekiedy z drewna, może być pokryte częściowo, bądź całkowicie kauczukiem, albo surowcem sztucznym dla stworzenia lepszego chwytu i izolacji termicznej. Na ogół posiada u dołu ostrze do wbijania w śnieg, również pętlę nakładaną na nadgarstek, zapobiegającą zgubieniu czekana. Głowica skonstruowana jest na ogół ze stali węglowej, bądź stopowej, rzadziej ze stopów aluminium albo tytanu. Tradycyjne czekany z jednej strony głowicy posiadają ostrze a z drugiej łopatkę. Ponieważ grot niszczy się najszybciej wprowadzono modułową budowę głowicy umożliwiającą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.