Instrumenty asekuracyjny, czekany. Wszystko do wypraw w góry

przez | 9 lipca 2021
Wspinaczka to skomplikowany sport, ale na pewno jest to interesująca przygoda i wędrówka nią dostarczy bardzo dużo zabawy. Na rynku dostępnych jest dużo przeróżnych gatunków sprzętów asekuracyjnych. Dzięki tarciu między tymi sprzętami a liną asekuracyjną, bądź zakleszczeniu liny w sprzęcie można bez większego wysiłku powstrzymać upadek wspinacza, czy też na własną rękę zjechać na linie. Dokonując wyboru urządzenia należy się kierować charakterem jego przeznaczeń a nie tylko wyłącznie ceną i tym, czy nam się podoba.

wspinaczka

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Niektóre przybory współdziałają wyłącznie z linami o precyzyjnie określonych kalibrach. Po odpowiednim złączeniu sprzętu z linką i karabinkiem powstaje skutecznie skuteczny system asekuracyjny. Sprzęt asekuracyjny to podstawa zarówno w trakcie wspinaczki w skałkach, jak i zdobywania najwyższych grzbietów – sprzęt asekuracyjny. Najprostsze i najlżejsze kubki asekuracyjne to doskonałe rozstrzygnięcie w skałach i podczas wspinaczki sportowej. Dla początkujących i osób wyszukujących niezawodności osiągalne są nieco bardziej rozbudowane, ale przez to bezproblemowe w obsłudze przyrządy.

Jednym z kluczowych ekwipunków wspinaczkowych jest czekan. Jest to narzędzie uniwersalne, służy do wspinaczki, wyrąbywania schodków w lodzie, jako laska do podtrzymywania, do blokowania w czasie ześlizgnięcia się, również do ochrony. Poza standardowymi, uniwersalnymi czekanami są czekany (więcej na temat) specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, jakie mają krótsze, wygięte stylisko, także głowicę pozbawioną łopatki – przykłady czekanów.

wspinaczka na szczyt

Autor: tsuru_g4
Źródło: http://www.flickr.com
Stylisko stworzone jest ze stali, czy też stopów aluminium, niekiedy z drewna, może być pokryte częściowo, bądź całkowicie kauczukiem, albo surowcem sztucznym dla stworzenia lepszego chwytu i izolacji termicznej. Na ogół posiada u dołu ostrze do wbijania w śnieg, również pętlę nakładaną na nadgarstek, zapobiegającą zgubieniu czekana.

Masz chęć poszerzyć swą wiedzę na ten temat? Zachęcamy więc do przelogowania się do nowej witryny. Tam czeka na Ciebie dzisiejszy wpis.

Głowica skonstruowana jest na ogół ze stali węglowej, bądź stopowej, rzadziej ze stopów aluminium albo tytanu. Tradycyjne czekany z jednej strony głowicy posiadają ostrze a z drugiej łopatkę. Ponieważ grot niszczy się najszybciej wprowadzono modułową budowę głowicy umożliwiającą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.