Urok rogu południowo-zachodniej Polski, czyli czym przyciąga Lądek Zdrój

przez | 6 marca 2022
W każdym z regionów naszego kraju znajdziemy coś wyjątkowego co zachęca turystów. Nad Bałtykiem przemierzamy fragmenty jedynych w Polsce wydm, na ścianie wschodniej oglądniemy jedyne w okolicy żubry i – dosłownie – krainę płynącą mlekiem (Podlasie). A co zobaczymy wyjątkowego w południowo-zachodniej części?

Kudowa Zdrój

Autor: David Short
Źródło: http://www.flickr.com
Może nie każdy jest tego świadomy, ale to właśnie ten Kotliny Kłodzkiej jest określany mianem najcieplejszego. To już oczywistość, że lokalne okolice stanowią przeciwieństwo do suwałkowego bieguna zimna. Wyższe o kilka stopni uśredniane wskaźniki temperatury mają kolosalne znaczenie przy wybieraniu miejsca na wczasy. Zważywszy że wybierzemy tutaj spośród wielu kurortów i ośrodków leczniczych, niespecjalnie dziwi iż noclegi – hotel spa zakopane Lądek Zdrój są tak często wybierane przez Polaków, chcących złapać trochę świeżego powietrza.

Okolica przyciąga jak magnes także dlatego że z wczasowych ofert i możliwości odpoczynku w miejscowościach skorzystają turyści o innych celach wycieczkowych. Co bardziej ruchliwi, pragnący terenowego survivalu będą rozglądać się za trasami na crossy motorowe, a statyczni skłonni będą do okazjonalnych spacerów, mając na uwadze np. zgłębienie historii lokalnych miasteczek – zajrzyj koniecznie. Nie powinni spodziewać się nudnych wykładów przewodników – Kudowa Zdrój pokoje gościnne i okolice to region pogranicza, w naszym państwie leżący tylko kilkadziesiąt lat. Dziś możemy oglądać pozostałości z dawnych twierdz i zamków oraz kościoły kilku wyznań – tam dowiemy się sporo o lokalnej historii regionu.

Bliskość sąsiadującego państwa to kolejny z atrybutów regionu. Niegdyś obowiązywały paszporty, obecnie możemy cieszyć się granicami bez barier. Przejście między krajami najlepiej zrobić będąc na kilkunastominutowym spacerze, na przykład z Kudowie Zdroju. Dla tych którzy lubią zapuszczać się w głębsze regiony „sąsiada” pozostają lokalni przewoźnicy. Na nasze życzenie dowiozą wycieczki do dowolnego miasteczka po drugiej stronie granicy. Wymiana doświadczeń i stereotypów przez turystów z obu państw to ciekawy i intrygujący widok. Najważniejsze w tym wszystkim jest zachowanie stosownego poziomu kultury i niezakłócanie ciszy na górskich szlakach. Taką otoczką region buduje sobie reputację.